close
تبلیغات در اینترنت
src="http://filmdoni.ir/kod/star.js"> پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ملی "نوید علم و صنعت" به فضا , خبری، سیاسی، فرهنگی و ورزشی" />

پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ملی "نوید علم و صنعت" به فضا

  • تاريخ : جمعه 14 بهمن 1390
  • موضوع : خبری ,ملی ,
  • بازديد : 73

در خجسته ایام دهه مبارک فجر و در طلیعه روز فناوری فضایی فرزندان رشید ملت ایران در سازمان صنایع هوافضا موفق شدند ماهواره نوید علم و صنعت را به صورت بومی در دانشگاه علم و صنعت ساخته شده است با شعار جاویدان الله اکبر و رمز مقدس یا مهدی ادرکنی با ماهواره بر جدید سفیر نوید به فضا پرتاب کنند و در مدار زمین قرار دهند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: سازمان صنایع هوا فضا بعد از پرتاب موفق ماهواره های امید و رصد به فضا در سومین تجربه موفق پیاپی خود با قرار دادن ماهوراه نوید علم صنعت در مدار زمین فناوری پرتاب انواع ماهواره را به فضا در کشور نهادینه کرد.


سردار سرتیپ احمد وحیدی در تشریح این دستاورد دفاعی گفت: پرتاب ماهواره نوید علم صنعت، نوید بخش مشارکت فعال دانشگاه ها در توسعه امور فضایی و مقدمه نهادینه شدن این مهم در مراکز علمی و دانشگاهی کشور در چارچوب بهره برداری صلح آمیز از فضاست.


وی همکاری سازندگان ماهواره نوید علم صنعت را با مجموعه سازمان هوا فضا به عنوان پرتاب کننده ماهواره نقطه عطفی در همکاری میان این صنعت و دانشگاه ها بیان کرد و افزود: در آینده این روند با شتاب و جدیت بیشتری تدام خواهد یافت.


وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در تشریح نحوه عملکرد ماهواره بر جدید سفیر نوید گفت: این ماهواره در مدت ماموریت پس از پرتاب مراحل سه گانه ای را طی می کند؛ در مرحله اول پس از اتمام کار موتور مرحله اول، جدایش مرحله اول انجام می شود.


وی افزود: در مرحله دوم بعد از جدایش مرحله اول و قبل از جدایش ماهواره پوشش بیرونی آن (‌فیرینگ) از ماهواره بر جدا می شود و زمینه را برای قرار گرفتن ماهواره در مدار مهیا می کند.


سردار سرتیپ وحیدی ادامه داد: در مرحله سوم با رسیدن سرعت لحظه ای ماهواره بر به حد مورد نیاز در آخرین مرحله جدایش ماهواره صورت گرفته است و ماهواره در مدار مورد نظر قرار می گیرد.


وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افزود: بهینه کردن سیستم و زیر سیستم های طراحی و ساخت ماهواره بر سفیر ایجاد زیر ساخت های مناسب و کسب توانمندی برای طراحی و ساخت ماهواره برها ورود به بازار جهانی خدمات فضایی به واسطه پرتاب ماهواره ها استفاده حداکثری از توانمندی های داخلی در توسعه علوم و فناوری های فضایی از دستاوردهای طرح ماهواره سفیر نوید است.


وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در ادامه گفت: برای رهگیری ماهواره بر در حین عملکرد متوالی موتور مرحله اول و دوم و نیز در زمان استقرار ماهواره در مدار زمین از چند ایستگاه زمینی که در نقاط مختلف کشور قرار گرفته است استفاده می شود.


وی افزود: طراحی و ساخت ایستگاه های مورد استفاده در داخل کشور به دست متخصصان ایرانی صورت پذیرفته و این ایستگاه ها شامل ایستگاه رهگیری، ایستگاه تله متری و فرمان و ایستگاه مرکزی است.


سردار سرتیپ وحیدی گفت: ایستگاه رهگیری وظیفه رهگیری ماهواره بر سفیر در کل مسیر پرتاب و رهگیری ماهواره و دریافت اطلاعات مداری در زمان استقرار ماهواره در مدار را عهده دارد.


وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افزود: ایستگاه تله متری و فرمان با استفاده از اطلاعات دریافتی از ایستگاه های رهگیری ماهواره را رهگیری می کند و وظیفه دریافت اطلاعات تله متری از ماهواره و ارسال فرامین به ماهواره را به انجام می رساند و ایستگاه مرکزی با استفاده از اطلاعات دریافتی وظیفه هدایت و کنترل ماهواره و ماهواره بر و همچنین کنترل تله متری و فرمان ماهواره را بر عهده دارد.


وزیر دفاع با تبریک این موفقیت مهم به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی ،‌ریاست جمهوری اسلامی ایران که همواره مشوق و پشتیبان ما در این عرصه بودند، ملت شریف ایران، متخصصان و دانشمندان صنابع هوا فضا، استادان و دانشجویان دانشگاه علم و صنعت، تصریح کرد: در آینده نه چندان دور دستاوردهای درخشان تری در حوضه ماهواره و ماهواره برها به مرحله ظهور می رسد.


سردار سرتیپ وحیدی با اشاره به اینکه یکی از راههای توسعه پیشرفت کشور دستیابی به فناوری فضایی و تسلط و اشراف علمی و فنی در این حوزه راهبردی است گفت: ان شاء الله با گام های بلندی که تاکنون در این حوزه برداشت شده است و برنامه هایی که در آینده داریم بتوانیم به قطب هوا فضایی در منطقه تبدیل و اهداف سند چشم انداز کشور را در این حوزه با موفقیت تحقق بخشیم.

رییس سازمان فضایی كشور نیز درباره پرتاب این ماهواره و مشخصات آن گفت: این ماهواره از جمله ماهواره های سنجش از راه دور می باشد كه ماموریت آن تصویربرداری از زمین با دقت تصویربرداری مناسب است.

حمید فاضلی با بیان اینكه ماهواره ملی نوید علم وصنعت در مدار بیضوی و در ارتفاع 250 تا 375 كیلومتری قرار می گیرد؛خاطرنشان كرد: این ماهواره به وزن 50 كیلوگرم و در زاویه انحراف مداری 55 درجه قرار دارد و از كلاس ماهواره های میكرو است.

وی تصریح كرد: این ماهواره دارای كاربردهای مختلف عملیاتی در حوزه های جوی و علوم هواشناسی،مدیریت بلایای طبیعی، بررسی رطوبت و دمای هوا و مواد شیمیایی جو، بادها، برف و باران و اقیانوس ها است.

رییس سازمان فضایی كشور اظهار داشت: ماهواره نوید علم و صنعت؛ كاملا بومی و دارای زیر سیستم های تامین توان، زیرسیستم تعیین و كنترل وضعیت با استفاده از حس گرها و عملگرهای دینامیكی است.

فاضلی گفت: در این ماهواره حس گرهایی چون حس گر خورشیدی، مغناطیسی و عملگر مغناطیسی نصب شده است.

وی افزود: این ماهواره همچنین دارای زیرسیستم الكترونیك روی برد كه شامل كامپیوتر مركزی، فرماندهی، بخش تله متری و دارای كامپیوتر روی برد و قابلیت صدور فرمان از ایستگاه های زمینی است، می باشد.

رییس سازمان فضایی كشور خاطرنشان كرد: برای پیگیری و رصد، دریافت و ارسال فرامین در فواصل عبور از روی ایران در مدار بیضوی پنج ایستگاه زمینی در نقاط مختلف كشور ایجاد شده است.

فاضلی تصریح كرد: پیش بینی شده كه ماهواره بومی نوید علم و صنعت هر 90 دقیقه یك دور به دور زمین بچرخد و دوربین نصب شده روی آن كه از رزولوشن مناسبی برخوردار است به گرفتن عكس از روی ایران و ارسال آن به ایستگاه های زمینی اقدام كند.

وی با موفقیت آمیز توصیف كردن پرتاب ماهواره نوید علم و صنعت اظهار داشت: ماهواره بر "سفیر" حامل این ماهواره از قدرت پیشران بالایی در مقایسه با ماهواره برهای پیشین كه در پرتاب ماهواره های امید و رصد استفاده شده اند، برخوردار است و 20 درصد به قدرت پیشران آن افزوده شد.

رییس سازمان فضایی كشور گفت: ماهواره نوید علم وصنعت در مقایسه با ماهواره های قبلی پرتاب شده از تكنولوژی كنترل وضعیت جدیدتری بهره مند و پایداری آن چرخان بوده و سیستم رزولوشن تصویر برداری آن افزایش یافته است و سیستم توان آن نیز از طریق سلول های خورشیدی انرژی مورد نیاز آن را تامین می كند.


نظرات وبلاگ

نام شما :

آدرس وب سايت :

پست الکترونيک :

ايميل * (براي عموم نمايش داده نخواهد شد) پيام شما :

شکلک ها :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S


نظر خصوصي کد امنيتي :