close
تبلیغات در اینترنت
src="http://filmdoni.ir/kod/star.js"> اخلاق انتخاباتي از نگاه مقام معظم رهبري

اخلاق انتخاباتي از نگاه مقام معظم رهبري

  • تاريخ : پنجشنبه 13 بهمن 1390
  • موضوع : فرهنگی ,
  • بازديد : 92

در انتخابات با كرامت رفتار كنند همه؛ چه آنهايي كه نامزد مي شوند، چه آنهايي كه طرفدار آنهايند، چه آنهايي كه مخالف با بعضي از نامزدها هستند. جناحهاي مختلف كشور، بداخلاقي و بدگويي و اهانت وتهمت و اين حرفها را مطلقاً راه ندهند. اين از آن چيزهايي است كه اگر پيش بيايد، دشمن از او خوشحال مي شود.
(بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار هزاران نفر از مردم قم به مناسبت سالروز قيام 19 دي‌ماه‌ 1386/10/19)

اجتماع مردم، توجه مردم، احساس مسئوليت مردم در هر انتخاباتي از انتخابات گذشته بهتر و بيشتر بوده است. اين را تقريباً در همه‌ انتخاباتهاي ما مي شود نمونه و نشانش را يافت. و اميدواريم در همين انتخابات آينده هم همين جور باشد. همه‌ مردم از همه‌ قشرها در اين مسئوليت بزرگ شركت كنند و در اين ميدان رقابت كه يك عرصه‌ رقابت مثبت است - رقابت انتخاباتي، جزء رقابتهاي مثبت و داراي فايده و نفع است براي مردم؛ ميدان رقابت انتخاباتي است - همان طور كه من در يزد هم توصيه كردم، الان هم تكرار مي كنم، از بداخلاقيهاي انتخاباتي بايد به شدت پرهيز كنند؛ بدگويي كردن، اهانت كردن، تهمت زدن، براي عزيز كردن خود و يا نامزد مورد نظر خود، ديگران را و رقبا را در چشم مردم خوار كردن، اينها راهها و روشهاي صحيح و اسلامي نيست. رقابت بايد باشد؛ رقابت مثبت و پرشور، اما با رعايت موازين اخلاقي.
(بيانات مقام معظم رهبري در ديدار مردم شهرستان ابركوه‌ استان يزد 1386/10/15)

در دموكراسيهاي غربي، صلاحيتهاي خاصي موردنظر است كه عمدتا در اين صلاحيتها، وابستگيهاي حزبي رعايت مي‌شود. هم كساني كه نامزد مي‌شوند، هم آنهايي كه نامزد مي‌كنند و هم آنهايي كه به نامزدها رأي مي‌دهند، در واقع به اين حزب يا به آن حزب رأي مي‌دهند. حالا در آن كشورهايي كه دو حزبي است، مثل آمريكا و انگليس و يا در كشورهايي كه چند حزبي است، به يكي از اين دو يا چند حزب رأي مي‌دهند. در نظام جمهوري اسلامي غير از دانايي و كفايت سياسي، كفايت اخلاقي و اعتقادي هم لازم است. افرادي نگويند كه اخلاق و عقيده مسئله‌ شخصي انسانهاست. بله، اخلاق و عقيده مسئله‌ شخصي انسانهاست؛ اما نه براي مسئول. من اگر در جايگاه مسئوليت قرار گرفتم و اخلاق زشتي داشتم؛ فهم بدي از مسائل جامعه داشتم و معتقد بودم كه بايد جيب خودم را پر كنم، نمي‌توانم به مردم بگويم اين عقيده و اخلاق شخصي من است و اخلاق و عقيده ربطي به كسي ندارد! براي يك مسئول عقيده و اخلاق مسئله‌ شخصي نيست؛ مسئله‌اي اجتماعي و عمومي است؛ حاكم شدن بر سرنوشت مردم است. آن كسي كه به مجلس مي‌رود، يا به هر مسئوليت ديگري در نظام جمهوري اسلامي مي‌رسد، اگر فاسد، بيگانه‌پرست و در خدمت منافع طبقات برخوردار جامعه بود، ديگر نمي‌تواند نقشي را كه ملت و طبقات محروم مي‌خواهند، ايفا كند. اگر آن شخص انسان معامله‌گر، رشوه و توصيه‌پذير و مرعوبي بود؛ در مقابل تشر تبليغات و سياستهاي خارجي جا زد، ديگر نمي‌تواند مورد اعتماد مردم قرار گيرد و برود آنجا بنشيند و تكليف ملك و ملت را معين كند. اين شخص غير از كفايت ذاتي و دانايي ذاتي، به شجاعت اخلاقي، تقواي ديني و سياسي و عقيده‌ درست هم احتياج دارد.
(بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در اجتماع بزرگ مردم قزوين‏1382/09/25)

مگر ممكن است در انتخابات جمهوري اسلامي، كسي به خود حق بدهد يا جرأت بدهد كه در آراي مردم دستكاري كند؟ اولا شوراي محترم نگهبان، يك مجموعه‌ عادل و مواظب و ناظر بر انتخاباتند و هيچ راهي را براي تقلب باقي نمي‌گذارند. ثانيا وزير محترم كشور پيش من آمد و گفت شما مطمئن باشيد كه ما نمي‌گذاريم يك رأي جا به جا شود. اينها مسلمان و انقلابي و متدين و مورد اعتمادند و از مجلس شوراي اسلامي رأي اعتماد گرفته‌اند. بر فرض در گوشه‌اي يك تخلف كوچك هم انجام گيرد. اين در نتيجه‌ انتخابات هيچ تأثيري نخواهد داشت. خود من هم مواظبم و اجازه نخواهم داد كه كسي به خود حق بدهد، تقلب در انتخابات را كه يك عمل هم خلاف شرع و هم خلاف اخلاق سياسي و اجتماعي است، انجام دهد. چنين كاري هرگز نخواهد شد. بعضي خيال كرده‌اند كه حالا چه اتفاق مي‌افتد. من بخصوص از رييس جمهور محترم استفسار كردم و گفتم شايد ايشان خبري دارند؛ اما ايشان گفتند كه نه؛ من در همه‌ انتخاباتها، به مسئولان و دست‌اندركاران سفارش مي‌كنم كه تخلف نكنند. مسئله‌ خاصي وجود ندارد. عده‌اي جنجال كردند و راديوهاي بيگانه هم هاي‌وهوي راه انداختند. نخير؛ انتخابات ان‌شاءالله با اتقان كامل انجام خواهد گرفت. هم مسئولاني كه هستند، مورد اطمينانند، هم خود من نخواهم گذاشت كه مسئله‌ انتخابات، خداي نكرده اندكي مخدوش شود.

(بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار جمعي از خانواده‌‌هاي شهدا و ايثارگران1376/02/31)


نظرات وبلاگ

نام شما :

آدرس وب سايت :

پست الکترونيک :

ايميل * (براي عموم نمايش داده نخواهد شد) پيام شما :

شکلک ها :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S


نظر خصوصي کد امنيتي :